Góry Sowie

Twierdza Srebrna GóraPrzełom BardzkiSpływy_pontonowe_SKIRAFTWielka Sowa latemWielka Sowa zimąWidok z Zamku GrodnoZamek_Grodno1Kompleks Riese w WalimiuOsówkaSudetyŚrodkoweDzikowiecDH_WJO2590SudetyŚrodkoweDzikowiecDH_WJO2623kadr

dojnon 1Malownicze Góry Sowie, pasmo Sudetów Środkowych, zachwycają niezwykłymi pejzażami, które podziwiać można z wielu punktów widokowych. Są cudownym miejscem na wycieczki piesze i rowerowe, a zimą zapierające dech w piersiach widoki podziwiać można podczas jazdy na licznych szlakach przygotowanych do uprawiania narciarstwa biegowego.

Będąc w Górach Sowich koniecznie odwiedźcie wieżę widokową na Wielkiej Sowie, najwyższym szczycie pasma wznoszącym się na wysokość 1015 m. Dwudziestopięciometrowa wieża jest swoistym symbolem tych gór. Wybudowana w 1906 roku powstała jako efekt panującego wówczas kultu pierwszego kanclerza Rzeszy Niemieckiej Otto von Bismarcka. Na świecie powstało aż 240 wież z tej samej inicjatywy. Możemy z niej podziwiać rozległe widoki na całe niemal Sudety od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika, a w bezchmurne dni dostrzeżemy także Wrocław. Inne warte zdobycia punkty widokowe to między innymi wieża kościoła WNMP w Bielawie, wieża na szczycie Kalenicy i Twierdza Srebrnogórska, będąca jednocześnie niezwykle oryginalnym zabytkiem architektury militarnej.

Góry Sowie przyciągają wielu turystów także dzięki średniowiecznym zamkom i malowniczym ruinom. Musicie zobaczyć okazały, przywracany właśnie do świetności, Zamek Grodno nieopodal Zagórza Śląskiego. W Zagórzu warto przy okazji obejrzeć spektakularną zaporę wodną na Bystrzycy i powstałe dzięki niej Jezioro Lubachowskie. Niesamowite wrażenie robi również zamek w Owieśnie i ruiny Zamku Rogowiec.

Nie sposób nie wspomnieć o Podziemnym Mieście Osówka – udostępnionej do zwiedzania największej części zespołu podziemnych korytarzy i hal położonych w Górach Sowich. Osówka jest elementem realizowanego przez niemieckich nazistów w latach 1943 – 45 projektu „Riese”. W sieci podziemnych korytarzy miały prawdopodobnie powstać hitlerowskie fabryki broni. Według innych źródeł w części z nich znaleźć się miała kwatera Hitlera i dowództwa niemieckich sił zbrojnych. W Osówce oglądać można 1700 m podziemnych tuneli i dwie duże budowle naziemne.

Podobnie na wyobraźnię działają Sztolnie Walimskie, również część projektu „Riese”. Kompleks „Rzeczka” to 500 m korytarzy z imponującymi halami kryjącymi najgłębsze mroki II wojny światowej: do ich budowy wykorzystywani byli więźniowie z obozu w Gross Rosen, z których większość zmarła z powodu nieludzkich warunków pracy, chorób i głodu.

Po więcej informacji o Górach Sowich zapraszamy na www.gorysowie.org.

Lokalizuję
Zobacz
Normal Północ Family Fest Open dark Riverside Ozan
My Location Pełny ekran
Brak dostępnego obiektu dla tej lokalizacji, czasu oraz daty, którą wybrałeś.

    Suma: Nie znaleziono hotelu .    pokaż wszystko

    Znajdź

    Nie znalazłeś tego co szukałeś? Spróbuj wyszukać ponownie