Ziemia Wałbrzyska

Ksiaz1Gory_WalbrzyskieKrzeszowMinolta DSCStara_KopalniaStara_Kopalnia_2Ksiaz2Ksiaz_c3590Aqua_Zdroj

Przemysłowy Wałbrzych, kojarzony do niedawna wyłącznie z industrializacją, kopalniami, hutami i innymi dużymi zakładami, stał się sławny dzięki tajemnicy Złotego Pociągu, w którym niemieccy naziści mieli ukryć skarby polskiej kultury i kosztowności, by wywieźć je do III Rzeszy. Czy Złoty Pociąg w podwałbrzyskich podziemiach naprawdę istnieje? – na razie nie wiadomo. Wiadomo jednak z całą pewnością, że Ziemia Wałbrzyska to jeden z najciekawszych przyrodniczo i kulturalnie zakątków Polski. Do tego wciąż jeszcze mało popularny wśród turystów.

Dlaczego warto go poznać? Dla niesamowitej historii, bogatego dziedzictwa kulturowego, urzekającej przyrody, zdrojów i uzdrowiskowego klimatu, a także urozmaiconego górskiego terenu odpowiedniego zarówno dla rodzin z dziećmi, seniorów, jak i wymagających turystów – amatorów rowerów i sportów ekstremalnych.

Z atrakcji turystycznych dla aktywnych warto wymienić liczne trasy piesze i rowerowe w obrębie malowniczych Gór Wałbrzyskich, będących pasmem Sudetów, gdzie spotkać można między innymi muflony, jelenie, sarny i dziki. Zimą na nartach pojeździcie w okolicach Jedliny-Zdroju, Rzeczki, Mieroszowa, Boguszowa-Gorców i Głuszycy. Ciekawostką jest całoroczny tor saneczkowy w Jedlinie-Zdroju.

Ale prawdziwy skarb Ziemi Wałbrzyskiej to materialne dziedzictwo kultury. Począwszy od Zamku Książ – jednego z najpiękniejszych i najbardziej okazałych w Polsce, przy którym działa słynne Stado Ogierów – duży ośrodek jeździecki i sportów konnych, poprzez liczne średniowieczne zamki i ruiny (Zamek Grodno w Zagórzu Śląskim, ruiny Zamku Radosno czy Zamku Cisy), aż po kompleksy wykutych w skale tuneli z czasów II wojny światowej, zwane podziemnymi miastami. Najważniejsze z nich to Kompleks Sztolni Podziemnych „Włodarz” i Podziemne Miasto Głuszyca.

Nie sposób nie wspomnieć także o słynących z doskonałych leczniczych wód uzdrowiskach w Jedlinie-Zdroju i Szczawnie-Zdroju oraz Sokołowsku z jego piękną architekturą i specyficznym mikroklimatem.

Jeszcze więcej informacji o Ziemi Wałbrzyskiej znaleźć można pod adresem www.lotaw.pl.

Loading Maps
View
Normal Midnight Family Fest Open dark Riverside Ozan
My Location Fullscreen
There are no available hotel for this location, time and/or date you selected.

    Total: No hotel found .    view all

    Search for Hotels

    Not what you're looking for? Try your search again